Máte nebo nemáte průjem? Příznak, který provází různá onemocnění nebo je odraz naší nevyrovnané psychiky, stresu případně jako následek léčby. Jak je tedy průjem odborně definován? Průjem je vyprázdnění více než 3 neformovaných stolic za den, nebo jako časté vyprazdňování řídké stolice, nebo častější a naléhavější pocit potřeby s překotnou evakuací neformované stolice a přetrvávajícím pocitem nucení. Průjem se dá léčit dietou, vyloučením některých spouštěčů těchto potíží, případně volně prodejnými produkty nebo léky. Pátrání po zdroji těchto potíží bývá někdy zdlouhavé, ale můžeme se společně pokusit najít cestu k jejich řešení. Stačí mne kontaktovat.

Průjem rozdělujeme na akutní, který obvykle trvá 2-3 dny s maximem do 4 týdnů a nejčastěji je způsoben infekcí, dietní chybou, případně intolerancí některé potraviny, nebo může být vyvolán léky např. antibiotiky. Chronický průjem trvá více jak 4 týdny a vyžaduje řádné vyšetření.

Průjem ohrožuje člověka nejvíce dehydratací (ztrátou tekutin) a ztrátou elektrolytů např. draslíku, hořčíku, chloridů a sodíku. V rámci dietních opatření je nutné zajistit dostatečný přísun tekutin, tj. 3–4 litry denně (polévky, iontové nápoje, rehydratační roztoky, minerální vody, sladký čaj). Pokud jde o výživu, nedoporučuje se hladovění, protože se zároveň snižuje vstřebávání vody a iontů. Doporučuje se podávání sucharů, piškotů, rýže, banánů, mrkvového odvaru apod. Jídlo podáváme v malých dávkách a častěji.

  1. LUKÁŠ, K. Průjem. Med.Pro Praxi 2006;3:106-110
  2. KKOTALOVÁ, R., NEVORAL,J. AKUTNÍ PRŮJEM. Pediatrie pro praxi 2003; 2: 90-94
  3. LOCHMANNOVÁ, J. Průjmová onemocnění jako vedlejší účinek farmakoterapie. Interní medicína pro praxi 2011; 13(9): 340-342.