Známe to asi všichni, každý z nás to určitě už zažil nebo to prožívá teď, nechce se vám vůbec nic.

Máte problém ráno vstát a nastartovat se do nového dne, nechce se vám začít dělat nic nového, nebaví vás to, co jste vždy dělali s nadšením, chcete se někam schovat a s nikým nemluvit. Jen spát a nic nedělat. Postupně se stav zhoršuje, v práci vám jde vše pomalu a rodina si myslí, že jste stále naštvaný/á a raději se vám klidí z cesty s obavou konfliktu. Kde je příčina vašeho stavu? Proč se tak cítíte? Jste nemocný/á?

Takový „unavený“ klient, muž 45 let, přišel nedávno do mé ordinace. Už od vstupu do ordinace působil velmi unaveně, měl tichý hlas, slabý stisk ruky, cítil se velmi unavený a rozhodl se, než začne obcházet lékaře a hledat příčinu jeho stavu, nejdříve navštívit moji nutriční ambulanci. Začali jsme si povídat, jak odpočívá, jak se stravuje, kdy jeho stav začal. Povídal mi, že denně spí více jak 7 hodin, a i přesto se mu chce přes den stále spát. Byl velmi smutný z toho, že se to začíná dotýkat jeho práce i rodiny, není schopen se soustředit, chybí mu celkově energie. Vůbec netušil, proč se tak děje, nikdy s tím neměl tak velké problémy. Bylo jasné, že se jedná o únavový syndrom zřejmě spojený s nedostatkem důležitých složek stravy.

V ordinaci mám přístroj (scanner), který velmi jednoduchým způsobem změří hladinu karotenoidů v kůži, výsledek je velmi rychlý. Měření probíhá bezbolestně, pouze přiložením ruky na přístroj. Tato hladina karotenoidů jasně vypovídá o efektivitě fungování jedné části obranyschopnosti organismu, tedy jak je člověk vybaven a připraven na každodenní zátěž a případnou nemoc.

Klient souhlasil a hladinu karotenoidů jsme změřili. Výsledky jen potvrdily můj předpoklad a ukázaly velmi nízkou hodnotu – 17 000 jednotek. Ve věku 35 – 55 let by tato hladina měla být minimálně 40 000 jednotek. Jednoznačně klientovi chyběly důležité látky, které pomáhají zvládnout oxidační stres a likvidovat v těle volné radikály. Upravili jsme tedy společně celkový režim dne klienta. Do stravy jsme zařadili borůvky, maliny, červenou papriku, rajčata, šťávu z mrkve a červené řepy. Zároveň jsme doplnili do jídelníčku omega 3 mastné kyseliny v dávce, která je doporučená pro tento typ potíží. Spočítali jsme kalorický příjem stravy na den a rozložili ho tak, aby nebyl nízký a ani příliš zatěžující pro organismus. A jak náš příběh pokračuje??? 

Klient měl přijít za měsíc na kontrolní měření, ale jen volal, že jede s kamarády na kolo do Alp a přijde tedy až další týden 🙂 Zásadně mi to asi stačilo, protože výlet do Alp vypovídá vše. Do telefonu ho bylo velmi dobře slyšet a říkal, že se cítí skvěle. Zařazením karotenoidů, a tedy i příjem zvýšeného množství vitamínů pozitivně ovlivnil celkový metabolismus klienta a výsledkem byla zvýšená aktivita a odstranění únavy.

Na kontrolním měření jsme se za měsíc a půl dostali na 35 000 což byl velký pokrok a velká změna, kterou klient sám intenzivně pociťoval. Tedy příběh s dobrým koncem? ANO a mé opětovné potvrzení, že i bez léků to jde, že pestrá a dobře zvolená strava dokáže lidem změnit život.

Leave a comment