Pokud máte od lékaře diagnostikovanou potravinovou alergii tak již víte, která složka vaší stravy je pro vás tzv. spouštěčem, tedy alergenem. Léčba potravinové alergie spočívá v odstranění tohoto alergenu ze stravy a výběru jiné vhodné potraviny v případě, že je to nutné. Právě s různými úpravami vaší stravy směrem k optimální vyváženosti všech složek vaší výživy vám mohu jako nutriční terapeut pomoci v mé nutriční ambulanci.

Potravinová alergie není intolerance, ale je to nepřiměřená reakce imunitního systému (imunologická přecitlivělost) organismu na bílkoviny potravinového původu. 90 % všech těchto alergenů tvoří pouze 8 druhů potravin: kravské mléko, vejce, pšenice, sója, arašídy, stromové ořechy, ryby a korýši. Projevy alergie jsou různé u každého člověka a nastupují poměrně rychle nebo i po několika týdnech podle typu této reakce.

V případě alergie na lepek volíme bezlepkové potraviny. U alergie na vejce není nutná náhrada a volíme tzv. ,,egg – free“ recepty. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) což se týká hlavně dětí, můžeme zvolit hypoalergenní mléka (extenzivní hydrolýza bílkoviny-eHF) nebo aminokyselinové formule. Je důležité si uvědomit, že hypoantigenní formule (částečná hydrolýza-pHF, HA formule) nejsou určené k léčbě, ale k primární prevenci, tzn. u pozitivní rodinné anamnézy nebo atopie u dětí, které nemohou být kojeny.

  1. FUCHS, M., et al. Potravinová alergie a intolerance. Praha. Mladá fronta, 2016. ISBN: 978-80-204-3757-0.