Mám Crohnovu chorobu, řekl můj lékař. A musím držet bezezbytkovou dietu, nepít, skoro nic nejíst a doufat, že se to brzy zklidní. Nasadil mi léky, které mi vůbec nedělají dobře. Hledám radu co vlastně u této nemoci mohu jíst a s rozumem.
Pokud vám lékař oznámil, že máte Crohnovu nemoc a musíte držet dietu tzv. bezezbytkovou a mnohá další omezení, je důležité číst dál. Klíčové je pochopit, že toto onemocnění má různé fáze. V akutní fázi tzv. relapsu bude kromě jiného důležité vyřadit ty druhy potravin, které mohou vaše potíže zhoršovat, např. hrubá (nestravitelná/nerozpustná) vláknina. V období klidu tzv. remise není nutné striktní dietní omezení (výjimkou je stenózující forma této nemoci),velmi záleží na individuální toleranci každého jedince. Vyváženost stravy po všech stránkách je ve všech fázích onemocnění důležitá a pomůže předejít různým komplikacím, které tato nemoc přináší. Jak svůj jídelníček správně nastavit? Které potraviny jíst více a které méně? Jaký doplněk stravy je vhodné přidat? Jaké jsou nové trendy ve výživě u Crohnovovy nemoci? Na všechny tyto otázky se vám pokusím odpovědět v mé nutriční ambulanci.
Idiopatické (nespecifické) střevní záněty
Pod pojmem Idiopatické střevní záněty rozumíme postižení střeva, která jsou způsobena zánětem. Slovo Idiopatické znamená, že neznáme příčinu těchto onemocnění, ale známe určité předpoklady pro jejich vznik a faktory, které vedou k propuknutí tohoto onemocnění. Mezi výše uvedené záněty patří Crohnova nemoc (CD – Crohn’s disease) a ulcerózní kolitida (UC-ulcerative colitis).Předpoklady pro vznik onemocnění jsou vrozené a faktory, které vedou k propuknutí onemocnění jsou infekční (bakteriální, virové), psychické (stres), dietní nebo onemocnění, které nás oslabí. Tato onemocnění nás provází celý život, střídá se období zklidnění stavu (remise) a akutního vzplanutí (relaps). Vaše strava musí být energeticky i biologicky plnohodnotná, v častějších intervalech a menších dávkách společně s dostatečným pitným režimem. Je důležité dbát na dostatečný přívod plnohodnotných bílkovin, sacharidů (škrobů), tuků včetně minerálů (železo, vápník, hořčík, draslík )ale i vitamínů (skupiny B a C).
Specifické střevní záněty
Pod pojmem specifické střevní záněty rozumíme záněty, které mají známou příčinu. Patří sem například onemocnění způsobená bakteriemi např. salmonelóza, viry nebo jinými patogeny.
- KOHOUT, P., PAVLÍČKOVÁ, J. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Praha. Forsapi, 2006. ISBN: 80-903820-0-8.